ŻYCIE SPHW


NASZE SPOTKANIE INTEGRACYJNE


„NIE JESTEŚ SAM, A WŚRÓD PRZYJACIÓŁ”. Pod tym hasłem 14 września 2018 roku sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Bielany zapełniła się uczestnikami spotkania integracyjnego naszego Stowarzyszenia, w którym udział wzięli również zaproszeni pracownicy  ArcelorMittal, członkowie innych działających na Bielanach organizacji, m.in. Stowarzyszenia Medycznego „Gladiator”, Bielańskiego Klubu Kombatanta oraz Bielańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc.

Byli też goście wyjątkowi – na nasze spotkanie przybyły z Kiejdan na Litwie członkinie zespołu śpiewaczego „Issa”.

W spotkaniu udział wzięli, bardzo serdecznie witani przez Przewodniczącego Zarządu SPHW - Marka Łuszczyńskiego oraz uczestników, przedstawiciele władz Dzielnicy Bielany:

pani Anna Czarnecka – Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany,

pan Tomasz Mencina – Burmistrz Dzielnicy Bielany,

oraz Wiceburmistrzowie: pani Magdalena Lerczak, pan Grzegorz Pietruczuk, pan Włodzimierz Piątkowski.

Załogę Huty ArcelorMittal Warszawa reprezentowali pani Alina Bielecka – Dyrektor Personalna Huty, pani Ewa Karpińska – Rzecznik Prasowy Huty oraz grono pracowników odchodzących w niedługim czasie na emeryturę.

Był też założyciel i Honorowy Przewodniczący SPHW – Tadeusz Konrad.

W części oficjalnej spotkania głos zabrała pani dyrektor Alina Bielecka, która - zwracając się do obecnych - powiedziała: w Hucie stale zmieniają się proporcje pracowników z różnych pokoleń, które są aktywne zawodowo. Istotna jest wymiana doświadczeń, wiedzy i kompetencji, ale przede wszystkim wspólny cel, który umożliwia zjednoczenie pracowników, bez względu na różnice wiekowe. Chcemy być w kontakcie z pracownikami także po ich przejściu na emeryturę – liczne koła i stowarzyszenia, działające przy Hucie, a szczególnie Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa – które istnieje od 13 lat, umożliwiają podtrzymywanie znajomości i przyjaźni. Zależy nam na kontakcie z pracownikami  i byłymi pracownikami także poza pracą. Piknik z okazji Dnia Hutnika, czy marsz z Ronda Hutników Warszawskich to propozycje dla całej warszawskiej hutniczej społeczności.

Tadeusz Konrad przedstawiając dorobek 13 lat istnienia Stowarzyszenia powiedział m.in., że cieszy się, że są na sali pracownicy Huty ArcelorMittal, także ci, którzy odchodzą wkrótce na zasłużoną emeryturę, i wyraził pogląd, że zasilą szeregi SPHW i wspólnie będziemy działać dla dobra „Naszej Huty”.

Serdecznie i ciepło o dotychczasowej pracy Stowarzyszenia wypowiadali się przedstawiciele Władz Dzielnicy Bielany. Mówcy podkreślali dużą aktywność SPHW, chociażby w majowych marszach hutników od Ronda Hutników Warszawskich do bramy głównej huty. Gratulowali członkom Stowarzyszenia, że mimo upływu lat potrafią się przyjaźnić i tworzyć prawdziwą społeczność.

W części artystycznej mieliśmy przyjemność wysłuchać zespołu śpiewaczego „Issa” wykonującego pieśni kresowe wyrażające tęsknotę za Macierzą. Zespół został nagrodzony głośnym aplauzem, tak, że musiał bisować, a śpiewające panie otrzymały słodkie upominki ufundowane przez Hutę ArcelorMittal.

Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był kabaret „Szczęśliwa 60”. To grupa przyjaciół w wieku około 60+, znających się od czasów studenckich, gdy grali, tańczyli i śpiewali w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Teraz po wielu latach, postanowili wrócić do swoich pasji z młodych lat, bawiąc siebie i publiczność w programie kabaretowym „U Grubego Joska”, którego scenariusz, reżyseria i aranżacja muzyczna zostały opracowane własnymi siłami  przez członków zespołu. Występ tego kabaretu to doskonała ilustracja, że pasje swoje można i trzeba realizować niezależnie od wieku, także na emeryturze.

Głównym celem spotkania było wspólne spędzenie kilku godzin z pieśnią, ze scenkami kabaretowymi, a na koniec na pogaduszkach przy suto zastawionym stole.

Wszyscy uczestnicy spotkania, poza Stasiem Kocem, z wieczoru byli bardzo zadowoleni i gratulowali organizatorom pomysłu, wyrażając nadzieję na podobne w przyszłości.

Koniec i bomba, kto nie widział ten trąba! (cytat ze scenki kabaretu).

Zorganizowanie tego wieczoru było możliwe dzięki Zarządom Dzielnicy Bielany, Huty ArcelorMittal Warszawa i Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy.

W atmosferę spotkania możecie się wczuć oglądając zdjęcia Doroty Badowskiej.

prev next



PIĄTY PIKNIK RODZINNY ARCELORMITTAL HUTA WARSZAWA



Na terenie byłego obiektu sportowego Huty Warszawa przy ul. Marymonckiej 42 w dniu 26 maja 2018 roku po raz piąty członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w pikniku rodzinnym organizowanym przez ArcelorMittal Huta Warszawa.

Ten piknik, tak jak poprzednie, cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników z uwagi na jego atrakcyjny program i – jak zwykle – smaczną kuchnię, która tym razem zaproponowała m.in. przepyszne karkówki z grilla, niezłe szaszłyki, dobrze wypieczone piersi z kurczaka i inne apetyczne potrawy, a także rozmaite napoje, w tym schłodzone piwo.

Dzieci miały oddzielne smakołyki przygotowane z myślą o nich. Teren pikniku wyposażony był w liczne atrakcje, wykorzystywane przez milusińskich mimo niepogody.

O dorosłych również pomyślano. Odbył się turniej strzelecki, pokazy iluzjonisty, a przede wszystkim koncert zespołu Boys z ich przebojami śpiewanymi wspólnie z licznie zgromadzoną pod estradą publicznością . Przed koncertem członkowie zespołu odbyli sesję fotograficzną z uczestnikami pikniku.

Bawiono się również przy znanych przebojach serwowanych przez DJ.

Uroku piknikowi dodawał tradycyjnie padający deszcz, który nie zniechęcał nikogo do aktywnego uczestnictwa w zabawie.

Organizatorzy, za co im należy podziękować, przygotowali na tę okoliczność obszerny namiot, pod dachem którego zmieścili się wszyscy uczestnicy zabawy.

Jak zwykle była to okazja do towarzyskich spotkań, rozmów, wspomnień i spierania się o fakty sprzed 40-50 lat, ale również do wyrażenia uznania dla kierownictwa ArcelorMittal Huta Warszawa w osobach Prezesa Zarządu – pana Marka Kempy, Dyrektor – pani Aliny Bieleckiej oraz Rzecznika Prasowego – pani Ewy Karpińskiej za doskonale zorganizowaną, atrakcyjną imprezę, a przede wszystkim za to, że o nas pamiętali.

Wśród gości pikniku widzieliśmy pana Tomasza Mencinę – Burmistrza Dzielnicy Bielany oraz jego Zastępców: Grzegorza Pietruczuka i Włodzimierza Piątkowskiego. Była też przyjaciółka naszego Stowarzyszenia – Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany – pani Anna Czarnecka.

Frekwencja na pikniku jak zwykle dopisała – pomimo burzy i ulewnego deszczu samych naszych kolegów przybyło ponad 90. Tylko nieliczni przelękli się mokrej aury.

Czas upłynął szybko i radośnie, co udokumentowała na zdjęciach Dorota Badowska.

Do zobaczenia za rok.

prev next


DZIEŃ ŚW. FLORIANA – DNIEM HUTNIKA



Z okazji Dnia Hutnika po raz trzeci odbył się przemarsz członków naszego Stowarzyszenia na trasie Rondo Hutników Warszawskich – brama główna Huty ArclorMittal, wzdłuż ulicy Kasprowicza – przed wielu laty będącej polną drogą – którą do Huty Warszawa w latach 50. XX wieku podążali jej pracownicy.

W dniu 10 maja 2018 roku, na długo przed godziną 12:00, na skwerze przed wejściem do stacji metra „Wawrzyszew” gromadzili się emerytowani i obecni pracownicy huty oraz zaproszeni goście.

Czas oczekiwania na rozpoczęcie uroczystości uprzyjemniała kapela warszawska, która zaprezentowała szereg typowo warszawskich piosenek.

O godzinie 12:00 Przewodniczący Stowarzyszenia – Marek Łuszczyński – powitał wszystkich przybyłych, a szczególnie zaproszonych gości, w tym: panią Annę Czarnecką – Wiceprzewodniczącą Rady Dzielnicy Bielany, Zastępców Burmistrza Dzielnicy Bielany – panią Magdalenę Lerczak, pana Grzegorza Pietruczuka i Włodzimierza Piątkowskiego oraz  Prezesa Zarządu Huty ArcelorMittal – pana Marka Kempę, członka Zarządu Huty – pana Dariusza Marchewkę i panią Ewę Karpińska – rzecznika prasowego Huty.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że wśród nas są tacy, jak Tadeusz Konrad, Jerzy Staszkiewicz, Jerzy Roman i inni, którzy z konieczności tę drogę w latach pięćdziesiątych pokonywali pieszo.

Marek Łuszczyński złożył byłym i obecnym hutnikom, z okazji ich święta, życzenia zdrowia i pomyślności. Serdecznie podziękował Władzom Dzielnicy i Zarządowi Huty za daleko idącą pomoc w organizacji tej uroczystości.

Następnie głos zabrał Marek Kempa, który powiedział:

„- Dzisiejsza Huta jest pięknym i nowoczesnym zakładem. To zasługa wielu pokoleń hutników, którzy swoją pracą i determinacją pozwolili mu nie tylko przetrwać, ale się rozwijać”. Życzył też wszystkiego najlepszego warszawskim hutnikom.

Gratulacje i życzenia z okazji ich święta złożyli hutnikom także przedstawiciele Władz Dzielnicy.

Po złożeniu wiązanki kwiatów pod tablicą z nazwą Ronda Hutników Warszawskich rozpoczął się przemarsz, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy spotkania. Na czele pochodu ubrani w stroje hutnicze szli związkowcy z „Solidarności” Huty, niosąc flagi o barwach narodowych i hutniczych.

Na schodach przy biurowcu Huty grupa ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia, po czym przeszła pod bramę główną. Tam Wojciech Marcinkowski w towarzystwie Władz Dzielnicy i Zarządu Huty ArcelorMittal złożył wiązankę kwiatów przy walcarce, której uruchomienie nadzorował w latach 60. XX wieku jako zastępca kierownika wydziału ds. elektrycznych walcowni średnio-drobnej, a która teraz jest pomnikiem-symbolem hutniczego trudu.

W sali konferencyjnej odbyło się spotkanie towarzyskie przy kawie, herbacie i ciasteczkach, a przy okazji obejrzano slajdy z poprzednich marszów, film o historii warszawskiej huty i wysłuchano wspomnień Jerzego Staszkiewicza o początkach jego pracy w Hucie Warszawa.

Do zobaczenia za rok na czwartym przemarszu trasą hutników warszawskich, a jak było na trzecim - można obejrzeć na zdjęciach wykonanych przez Dorotę Badowską.


prev next



ÓSME POSIEDZENIE ZARZĄDU

 

W dniu 13 lutego 2018 roku odbyło się posiedzenie Zarządu SPHW.

 

  1. Marek Łuszczyński podziękował członkom Zarządu za wzorową pracę przy organizacji spotkania noworocznego, które przebiegło według planu w serdecznej atmosferze. Poinformował też o złożeniu podziękowań na ręce pani Ewy Karpińskiej dla Zarządu i załogi Huty ArcelorMittal za umożliwienie tego spotkania.
  2. Powołano grupę redakcyjną do sformułowania odwołania od decyzji w sprawie zmiany nazwy końcowej stacji metra z „Młociny” na „Młociny-Huta”. W jej skład weszli: Tadeusz Konrad, Kazimierz Bochyński, Stanisław Koc i Marek Łuszczyński. Postanowiono przygotować i złożyć na ręce pani Anny Nehrebeckiej-Byczewskiej, przewodniczącej Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy, starannie umotywowane pismo nie zgadzające się ze stanowiskiem wyrażonym w piśmie Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17 lipca 2017 roku, i prośbą o rewizję tego stanowiska.
  3. Podjęto decyzję o uczczeniu Dnia Hutnika 2018 roku przemarszem członków Stowarzyszenia i zaproszonych gości na trasie: Rondo Hutników Warszawskich – pomnik przy bramie głównej Huty ArcelorMittal Warszawa w dniu 10 maja 2018 roku – godzina 12:00.
  4. Ustalono listę dyżurów do końca kwietnia br.


NOWOROCZNE SPOTKANIE CZŁONKÓW NASZEGO STOWARZYSZENIA W HUCIE ARCELORMITTAL WARSZAWA – 23.01.2018

 

Tekst Stanisława Koca


To wydarzyło się 23 stycznia bieżącego roku przy wejściu do budynku dyrekcji ArcelorMittal Warszawa. Wcześniejsze opady śniegu spowodowały, że zieleńce wokół tego budynku, a nawet część parkingu pokrywała warstwa białego puchu. Dochodziła godzina 14:00, gdy Mirek – członek Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy, podążał na coroczne spotkanie członków SPHW. Gdy zbliżał się do schodów przed wejściem do budynku stwierdził początkowo ze zdziwieniem, które zaczęło się później przeradzać w lekką panikę, że na tych schodach wolnym krokiem przechadza się dorodny i okazały zwierzak – DZIK, podziwiany zresztą przez, bezpieczne za oknem, pracownice Huty, rozbawione tą niespodziewaną zwierzęcą obecnością. Mirek nie mógł przypomnieć sobie, czy Zarząd – ustalając zaproszenia na Noworoczne Spotkanie –  pamiętał o dziku z pobliskiej puszczy? Był święcie przekonany, że takiego zaproszenia nie było. A więc raczej nieproszony gość, którego rozmiary napawały Mirka obawą i niepokojem, że dyskusja z nim może być niebezpieczna. Na szczęście zwierzę, widząc zbliżającego się człowieka, oddaliło się w bezpieczne dla niego miejsce, a już po kilku minutach, najczęściej pojedynczo, niekiedy małymi grupkami, zaczęli przybywać zaproszeni na spotkanie weterani hutniczego fachu oraz zaproszeni goście. Zewsząd słychać było: „Jak się masz, stary? Dobrze wyglądasz. A jak twoje zdrowie?” Odpowiedzi na ogół nie brzmiały zbyt optymistycznie. Ale nawet wszelkie utyskiwania przesłaniała nie dająca się ukryć radość, że jeszcze się spotkaliśmy.

O 15:00 goście i członkowie Stowarzyszenia zajęli miejsca w sali konferencyjnej w biurowcu Huty ArcelorMittal.

Spotkanie otworzył wiceprzewodniczący Stowarzyszenia – Marek Łuszczyński, który witając wszystkich przybyłych stwierdził między innymi, że jednym z celów spotkania jest „raz jeszcze przeżyć namiastkę czasu spędzonego przez nas w hucie noszącej dumną nazwę »Warszawa«”. Poinformował też zebranych, że aktualne spotkanie odbywa się w smutnej atmosferze spowodowanej niedawną śmiercią Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia – Franciszka Kaczmarka i Przewodniczącego – Jerzego Trześniewskiego.

Następnie przywitał przybyłych gości:

- Panią Annę Czarnecką – wiceprzewodniczącą Rady Dzielnicy Bielany.

- Pana Tomasza Mencinę – Burmistrza Dzielnicy Bielany,

- Panią Magdalenę Lerczak i Pana Włodzimierza Piątkowskiego – Zastępców Burmistrza Dzielnicy Bielany,

gospodarzy Huty Arcelor Mittal Warszawa:

- Panią Ewę Karpińską – Rzecznika Prasowego,

- Pana Jana Nowickiego – Doradcę Zarządu,

a także obecnych na spotkaniu zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem prezesów spółdzielni mieszkaniowych oraz przewodniczących organizacji i stowarzyszeń.

W krótkim sprawozdaniu z działalności Stowarzyszenia w 2017 roku wymienił najważniejsze dokonania, które były inicjowane i realizowane w ubiegłym roku. A był to rok szczególny w historii Huty – 60-lecie uruchomienia jej produkcji. Przewodniczący Stowarzyszenia Jerzy Trześniewski był członkiem Komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszu, jaki powołał Zarząd Huty ArcelorMittal.

W roku ubiegłym odbyło się 17 stycznia 2017 roku – tradycyjne spotkanie noworoczne, a z inicjatywy Stowarzyszenia w dniu 4 kwietnia 2017 roku zorganizowano spotkanie z prof. Karolem Modzelewskim. Również w kwietniu Zarząd Stowarzyszenia ponowił starania o zmianę nazwy końcowej stacji metra z „MŁOCINY” na „MŁOCINY–HUTA”’ Taki wniosek merytorycznie uzasadniony i poparty Uchwałą Rady Dzielnicy Bielany oraz ponad 700 podpisami mieszkańców Bielan, został złożony w Urzędzie Miasta w Biurze Kultury.

9 maja ub.r. odbył się drugi przemarsz hutników trasą od Ronda Hutników Warszawskich do bramy głównej Huty ArcelorMittal. Po zakończeniu przemarszu odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia, w trakcie którego wręczono wyróżnienia długoletnim pracownikom Huty razem z książkami „Bielany – Przewodnik historyczny oraz czwartą już książkę o Hucie Warszawa: „Ludzie Huty 1957 – 2017”.

W dniu 11 maja Zarząd i zaproszeni członkowie SPHW wzięli udział w uroczystej gali z okazji 60-lecia produkcji w Hucie Warszawa. Po oficjalnych przemówieniach wiele osób uhonorowano medalami pamiątkowymi z napisem: „60 lat produkcji w Hucie Warszawa”. Takie medale otrzymali również członkowie naszego Stowarzyszenia – Krystyna Antos, Jerzy Trześniewski, Tadeusz Konrad i Stowarzyszenie jako całość.

4 czerwca 2017 roku Huta ArcelorMittal zaprosiła ponad 100 członków naszego Stowarzyszenia do wzięcia udziału w pikniku rodzinnym, który pod hasłem „60 lat produkcji w Hucie Warszawa” odbył się na terenie byłego Ośrodka Wypoczynkowo-Sportowego Huty. Na pikniku bawili się zarówno aktualni hutnicy, seniorzy hutnicy oraz ich dzieci, a nawet i wnuki.

W dalszej części swojego wystąpienia Marek Łuszczyński poinformował zebranych, iż na początku września ub.r. zadzwonił Jerzy Trześniewski z informacją, że z powodu choroby prawdopodobnie przez jakiś czas nie będzie mógł brać udziału w pracach SPHW, w związku z czym poprosił go, aby w czasie jego choroby pokierował w jego zastępstwie pracami Stowarzyszenia. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia Jerzy interesował się nieustannie poczynaniami Zarządu Stowarzyszenia i zawsze był gotów do dyskusji nad bieżącymi problemami, które były w trakcie realizacji. Niestety, już do nas nie wrócił. Zmarł 1 stycznia 2018 roku. Tego samego dnia zmarł jego poprzednik i Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia – Franciszek Kaczmarek. Większość członków naszego Stowarzyszenia wzięła udział w ich uroczystościach pogrzebowych.

W dalszym ciągu spotkania sekretarz Zarządu Irena Narewska zapoznała zebranych z życiorysami zmarłych z podkreśleniem przebiegu ich zawodowej pracy w Hucie oraz pracy społecznej, jaką realizowali na rzecz Stowarzyszenia. Po odczytaniu tych informacji zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć obu zmarłych kolegów.

Częścią spotkania, którą poprowadził Wojciech Marcinkowski, była dyskusja. Jako pierwszy w dyskusji zabrał głos Tadeusz Konrad. Stwierdził on, że niedawno zmarły Przewodniczący Stowarzyszenia – Jerzy Trześniewski już praktycznie od września ubiegłego roku przekazał swą społeczną funkcję Markowi Łuszczyńskiemu, który z powodzeniem sprawuje ją do dziś. Z uwagi na to, iż statutowy koniec kadencji Zarządu przypada na jesień bieżącego roku, Tadeusz Konrad zgłosił wniosek, by dla zapewnienia sprawnej i efektywnej działalności Stowarzyszenia zebrani zaakceptowali wybór Marka Łuszczyńskiego na funkcję Przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy. Zgłoszony wniosek został przyjęty bez sprzeciwu. Marek Łuszczyński został Przewodniczącym SPHW.

W dyskusji wypowiedzieli się także Anna Czarnecka i Tomasz Mencina , którzy podkreślali w swych wystąpieniach dobrą współpracę władz Dzielnicy Bielany ze Stowarzyszeniem. Obiecali też dalszą pomoc w staraniach Stowarzyszenia mających na celu zmianę nazwy końcowej stacji metra. Zabierający głos Jan Nowicki mówił o harmonijnym współdziałaniu Stowarzyszenia i jego Przewodniczącego – Jerzego Trześniewskiego z kierownictwem Huty. Poinformował też zebranych o aktualnej dobrej kondycji produkcyjnej przedsiębiorstwa i dużym zapotrzebowaniu na wyroby stalowe Huty.

Na koniec części oficjalnej Przewodniczący Marek Łuszczyński złożył wszystkim obecnym życzenia pomyślności, a przede wszystkim zdrowia w roku 2018, i zaprosił na tę część spotkania, która najbardziej integruje zebranych. Początek tej części to żywiołowe i szybko prowadzone na stojąco dyskusje w grupkach – osób skupionych przy prominentnych gościach. Treść tych dyskusji to najczęściej zapewnienia o dalszej współpracy oraz planach różnorakich działań w przyszłości. Taka swobodna dyskusja trwa najczęściej kilkanaście minut, bo nasi goście już tradycyjnie śpieszą się do bardzo pilnych zajęć, gdzie ich obecność jest niezbędna, a pozostali napełniają talerze apetycznie wyglądającymi smakołykami i zajmują  miejsce tam, gdzie mogą z kimś ze znajomych chociaż chwilę porozmawiać. Jest dużo osób, a więc w zasadzie jest dość ciasno, ale nikt na tę niedogodność nie zwraca uwagi. Najważniejsze, że jesteśmy – tu, w naszej hucie i jest nas jeszcze dość dużo – jesteśmy RAZEM! Tak wiele tematów należałoby omówić, o bardzo wielu sprawach dowiedzieć się, wypytać o kolegów, którzy na spotkanie nie przyszli, ale najczęściej omawianym tematem jest oczywiście zdrowie. Na zawołanie: jak ty to robisz, że wyglądasz lepiej, niż rok temu? otrzymujemy w odpowiedzi wykaz chorób, schorzeń i innych dolegliwości, które coraz bardziej dokuczają zapytanemu. Dlatego większość opowieści zebranych to utyskiwania na własne dolegliwości oraz wyrazy oburzenia na kiepską medyczną opiekę. Na spotkanie przybył na wózku inwalidzkim były długoletni szef Stalowni Józio W. Przy sąsiednim stoliku słyszę takie oto stwierdzenie: to ty narzekasz, że coraz trudniej chodzisz, że bez windy ani rusz, że nie jesteś pewien, czy za rok dasz radę przybyć na nasze tradycyjne spotkanie, a popatrz na Józia! Korzysta z wózka, a jak widać – jest uśmiechnięty i promienieje dobrym humorem – bo jest z nami. I co ty na to?

Jest też okazja zmienić stolik i uzyskać nowe informacje od kolejnych hutniczych seniorów – niekiedy bezcenne, bo przecież może spotkamy się w maju na hutniczym święcie, a może dopiero za rok. Dlatego też najczęściej naszym hutniczym przyjaciołom życzymy szczęśliwego Nowego Roku, jak najwięcej zdrowia i abyśmy za rok znów się tu spotkali.

Spotkanie dobiega końca, ale nawet pożegnania i wypowiadane ostatnie słowa przed rozstaniem są formułowane pogodnie, z dużą dozą optymizmu, a najwięcej jest w nich zadowolenia wynikającego z faktu, że znów byliśmy RAZEM!

Jako ostatni wspólnie z Mirkiem opuszczamy budynek Dyrekcji Huty. Już jest ciemna, zimowa noc. Schodzimy na dół po schodach i wówczas gdzieś z nieznanej mi głębokiej podświadomości wyłania się refleksja: to tu przecież kilka godzin temu Mirek widział dzika. Czy nie był to aby nasz Przewodniczący Jurek, który przybył dla niepoznaki w takiej dość nietypowej postaci, by sprawdzić, czy na pewno dobrze zorganizowaliśmy to dzisiejsze tradycyjne hutnicze spotkanie? Rozejrzałem się wokół. Pusto, ciemno i cicho. Pożegnałem Mirka nic mu nie mówiąc o mym bardzo dziwnym odczuciu. Pomyślałem tylko, że wszak przed wiekami mądrzy Rzymianie powiedzieli: „Non omnis moriar" – nie cały umrę. A więc może?


Zdjęcia: Doroty Badowskiej, Mirosława Pejasa, Leszka Krajewskiego

prev next


SIÓDME POSIEDZENIE ZARZĄDU

 

W dniu 12 stycznia 2018 roku odbyło się posiedzenie Zarządu SPHW.

 

  1. W związku ze śmiercią Przewodniczącego Jerzego Trześniewskiego członkowie Zarządu wypowiedzieli się za kontynuacją dotychczasowego programu działania Stowarzyszenia, który był wytyczony na początku kadencji.
  2. Wobec zaistniałej sytuacji Jerzy Roman zaproponował powierzenie funkcji Przewodniczącego Markowi Łuszczyńskiemu. Wniosek ten poparli pozostali członkowie Zarządu. Postanowiono przedstawić kandydaturę Marka Łuszczyńskiego do akceptacji członkom Stowarzyszenia biorącym udział w spotkaniu noworocznym.
  3. Ustalono termin spotkania noworocznego na dzień 23 stycznia 2018 roku, godz. 15:00.
  4. Przygotowano listę zaproszonych gości.
  5. Omówiono i zatwierdzono program spotkania z uwzględnieniem prezentacji sylwetek zmarłych kolegów – Jerzego Trześniewskiego i Franciszka Kaczmarka.
  6. Ustalono wykaz dyżurów do końca lutego 2018 roku.


SZÓSTE POSIEDZENIE ZARZĄDU

 

W dniu 14 listopada 2017 roku odbyło się posiedzenie Zarządu SPHW z udziałem Tadeusza Konrada – Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia.


    1. Wiceprzewodniczący Marek Łuszczyński omówił aktualną sytuację Stowarzyszenia
      w związku z chorobą Jerzego Trześniewskiego. Stan zdrowia Przewodniczącego nadal uniemożliwia mu udział w pracach Zarządu.
    2. Dotychczasowy właściciel serwera, na którym znajdowała się nasza strona internetowa, bez porozumienia z nami zrezygnował z jego utrzymania, w związku z czym strona SPHW z internetu zniknęła, a tym samym – trzyletnia dokumentacja naszej aktywności. Zarząd postanowił reaktywować stronę internetową wykorzystując zgromadzone robocze materiały będące w posiadaniu Jerzego Trześniewskiego, Tadeusza Konrada i Marka Łuszczyńskiego.
    3. Tadeusz Konrad przedstawił pomysł napisania książki o Hucie i rodzinach hutniczych
      z drogą ich awansów społecznych i zawodowych. Książkę sfinansuje Fundacja im. Róży Luksemburg, a jej autorem będzie red. Leszek Lachowiecki.
    4. Tradycyjne spotkanie noworoczne odbędzie się w styczniu 2018 roku na terenie biurowca Huty ArcelorMittal, w terminie do wyboru przez administrację huty – 18 lub 23 stycznia 2018 roku.
    5. Ustalono listę dyżurów do stycznia 2018 roku włącznie.


PIĄTE POSIEDZENIE ZARZĄDU


  1. W dniu 5 września 2017 roku po raz piąty w tej kadencji zebrał się Zarząd SPHW. Tematem zebrania, które pod nieobecność Jerzego Trześniewskiego prowadził wiceprzewodniczący Marek Łuszczyński, było wypracowanie stanowiska Zarządu w odpowiedzi na negatywną decyzję Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17 lipca 2017 roku w sprawie zmiany nazwy stacji końcowej metra Młociny – na Młociny-Huta. Zarząd zdecydował o złożeniu odwołania i o ponownym przypomnieniu merytorycznych argumentów uzasadniających konieczność nadania stacji właściwej nazwy, które zostały pominięte przez Urząd w uzasadnieniu podjętej przez nich decyzji.
  2. Zarząd zwróci się do współautorów wniosku – Tadeusza Konrada i Kazimierza Bochyńskiego o współpracę przy formułowaniu odwołania od decyzji.
  3. Ustalono również plan działań na najbliższe tygodnie i wyznaczono terminy dyżurów członków Zarządu w siedzibie Stowarzyszenia.


CZWARTY PIKNIK RODZINNY HUTY ARCELORMITTAL WARSZAWA

 

W dniu 4 czerwca 2017 roku na stadionie Hutnika przy ul. Marymonckiej 42 odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Hutę ArcelorMittal dla swoich obecnych i byłych pracowników oraz licznie zaproszonych gości.

Frekwencja na pikniku była wielopokoleniowa i bardzo wysoka – samych członków naszego Stowarzyszenia przybyła ponad setka. Było wiele atrakcji: gry i zabawy dla dzieci i młodzieży z nagrodami, konkurs strzelecki, konkurs rysunkowy, turniej strzelania „jedenastek”. Zorganizowano też plac zabaw z trampoliną, zjeżdżalnią, kolejką szynową. Dzieci mogły też wysłuchać występów artystycznych przygotowanych specjalnie dla nich i skorzystać z bufetu zaopatrzonego w napoje i łakocie.

Wszyscy mieli okazję obejrzeć wspaniały pokaz latających modeli samolotów z I i II wojny światowej oraz współczesnych helikopterów.

Dorośli uczestnicy zabawy zasiedli przy suto zastawionych stołach, gdzie mogli prowadzić rozmowy towarzyskie, ale też wysłuchać występów artystycznych, w tym znakomitego śpiewaka operowego. Ale najważniejszą atrakcją spotkania był występ zespołu T.Love z dobrze dysponowanym tego dnia Muńkiem Staszczykiem. Usłyszeliśmy wszystkie najważniejsze przeboje zespołu, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Uroku występowi dodawał padający deszcz oraz zmoczona publiczność pląsająca pod sceną w rytmie dobrze jej znanych dźwięków.

Tych kilka godzin minęło jak jedna chwila. To wszystko obejrzeć można na zdjęciach Doroty Badowskiej, Mirka Pejasa i Jaśka Filipczaka.


prev next

 

CZWARTE POSIEDZENIE ZARZĄDU

 

  1. W dniu 24 maja 2017 roku odbyło się czwarte posiedzenie Zarządu, na którym omówiono przebieg obchodów 60-lecia produkcji Huty Warszawa. Członkowie Zarządu z satysfakcją odnotowali spontaniczny udział mieszkańców Bielan w drugim spacerze sentymentalnym, który – z udziałem orkiestry z Huty Zawiercie i hutników w strojach galowych – przeszedł ulicą Kasprowicza od Ronda Hutników Warszawskich do bramy głównej huty.
  2. Przewodniczący Jerzy Trześniewski potwierdził zaproszenie członków Stowarzyszenia do wzięcia udziału w kolejnym pikniku rodzinnym, organizowanym przez Zarząd Huty ArcelorMittal z okazji Dnia Hutnika i Dnia Dziecka. Piknik odbędzie się 4 czerwca 2017 roku w godzinach 15:00-21:00 na terenie obiektów sportowych dawnego OWS przy ul. Marymonckiej. W programie liczne atrakcje, w tym występ zespołu T.Love.
  3. Wiceprzewodniczący Marek Łuszczyński wyjaśnił charakter rubryki „Aktualności. Nasze sprawy”, zamieszczonej na stronie internetowej SPHW (sphw.waw.pl). W tej rubryce aktualnością jest pierwsza, ewentualnie druga wiadomość. Starsze, siłą rzeczy, stają się „naszymi sprawami” dokumentującymi aktywność Stowarzyszenia w kontaktach z innymi środowiskami (w tym m.in. z władzami dzielnicy, mediami, Stowarzyszeniem „Gladiator” na przestrzeni upływającego czasu. 


GALA Z OKAZJI 60-LECIA PRODUKCJI W HUCIE WARSZAWA

 

W dniu 11 maja 2017 roku z okazji 60. rocznicy wyprodukowania pierwszej tony stali w Hucie Warszawa jej godna następczyni – Huta ArcelorMittal zorganizowała bardzo uroczystą galę, na którą przybyli zaproszeni goście, a wśród nich byli hutnicy warszawscy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przyjaciół Huty Warszawa, obecni hutnicy, przedstawiciel Prezydenta Warszawy, władze Dzielnicy Bielany, był też Przewodniczący OPZZ Jan Guz i wielu innych.

Gospodarze w programie zaprezentowali film obrazujący pracę warszawskiej huty – kiedyś i dziś. Stara Huta Warszawa na tym filmie wyglądała całkiem nieźle, a nowa – wręcz rewelacyjnie. Część oficjalną programu z dużą swadą prowadzili członkowie Zarządu Huty ArcelorMittal z Prezesem Markiem Kempą na czele.

Jak zwykle przy tego rodzaju wydarzeniach, były wystąpienia oficjalne, które bez wyjątku kończyły się życzeniami dalszej efektywnej działalności przez następne 60, a może i 100 lat. Były też odznaczenia medalem „60 lat produkcji Huty Warszawa”, które m.in. otrzymali też nasi członkowie – Krystyna Antos, Jerzy Trześniewski, Tadeusz Konrad oraz – jako całość – Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy.

Obecnych na gali zaproszono na poczęstunek, w trakcie którego goście mogli wysłuchać tria muzycznego z wokalistką śpiewającą dyskretnie standardy jazzowe polskie i światowe.

Na koniec uczestnicy uroczystości otrzymali od organizatorów drobne okolicznościowe upominki.



 

DRUGI SENTYMENTALNY SPACER HUTNIKÓW POD HASŁEM

„60 LAT PRODUKCJI W HUCIE WARSZAWA 1957-2017”

 

W dniu 9 maja 2017 roku emerytowani hutnicy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa po raz drugi przeszli z Ronda Hutników Warszawskich do bramy głównej Huty ArcelorMittal Warszawa trasą, którą przemierzali codziennie nasi koledzy pracujący w Hucie Warszawa na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Tym spacerem uczciliśmy również 60 lat produkcji naszej huty, albowiem 29 kwietnia 1957 roku odlewnia staliwa wyprodukowała pierwsze tony stali. To wydarzenie sprzed lat sprawiło, że w tym roku spacer miał wyjątkowy charakter. Oprócz nas – członków Stowarzyszenia, wzięli w nim udział reprezentanci Huty ArcelorMittal zrzeszeni w związkach zawodowych, ubrani w charakterystyczne hutnicze stroje. Była też orkiestra dęta z Huty Zawiercie, a także władze dzielnicy Bielany, kierownictwo huty i liczni mieszkańcy Bielan, którzy spontanicznie dołączyli do pochodu. Przemarsz poprzedziło złożenie kwiatów pod udekorowaną chorągiewkami o barwach hutniczych tablicą z nazwą Ronda. Następnie na czele z orkiestrą w zwartej kolumnie zgromadzeni udali się na placyk przy stacji metra Młociny, gdzie otwarto wystawę fotograficzną ilustrującą 60 lat historii bielańskiej huty. Przy tej okazji okolicznościowe przemówienia wygłosili: pan Marek Kempa – Prezes Zarządu Huty ArcelorMittal, pan Tomasz Mencina – Burmistrz Dzielnicy Bielany, pani Anna Czarnecka – Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany. Wysłuchano również koncertu orkiestry hutniczej. Mieszkańcy Bielan chętnie fotografowali się z hutnikami ubranymi w tradycyjne stroje, niekiedy dziwiąc się, że za budynkami metra istnieje i nadal działa huta w Warszawie.

Delegacja członków Stowarzyszenia złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku-symbolu hutniczego trudu przy bramie głównej huty.

W sali konferencyjnej odbyło się spotkanie SPHW, na którym Prezes Zarządu Huty Marek Kempa i Przewodniczący naszego Stowarzyszenia Jerzy Trześniewski wręczyli wyróżnienia członkom Stowarzyszenia pracującym w hucie od lat pięćdziesiątych. Rozdano również poprawioną wersję książki Jarosława Zielińskiego „Bielany – Przewodnik historyczny” oraz czwartą książkę pt. „Ludzie huty 1957-2017”, obejmującą cały okres działalności produkcyjnej Huty Warszawa, z jej etapami od huty państwowej do prywatnej.

Na to spotkanie Zarząd Huty, oprócz tradycyjnego poczęstunku, przygotował niespodziankę w postaci dużego tortu z logo Huty ArcelorMittal i awersem medalu wybitego na okoliczność 60-lecia produkcji (medal był z czekolady).

Atmosfera spotkania była bardzo przyjemna, co możecie zobaczyć na zdjęciach Mirka Pejasa i Doroty Badowskiej zamieszczonych niżej.

prev next


PROFESOR KAROL MODZELEWSKI Z WIZYTĄ W HUCIE ARCELORMITTAL WARSZAWA

 

Na podstawie relacji Stanisława Koca

 

 Na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa w dniu 4 kwietnia 2017 roku przybył do Huty profesor Karol Modzelewski – znany historyk, w czasach PRL polityczny opozycjonista, współautor razem z Jackiem Kuroniem – w latach 60. – słynnego Listu otwartego do partii, za co obaj zapłacili pobytem w więzieniu. Współtwórca ruchu związkowego „Solidarność” i autor jego nazwy, senator I kadencji, kawaler Orderu Orła Białego. Autor autobiografii – Zajeździmy Kobyłę Historii, za którą otrzymał Literacką Nagrodę „NIKE”.

Prof. Modzelewski w dniu 3 grudnia 2016 roku wziął udział w programie TVN24 „Fakty po faktach” na temat skutków społecznych transformacji ustrojowej, jaka dokonała się w Polsce, a zwłaszcza przekształceń własnościowych w przemyśle i ich oddziaływaniu na losy zakładów i ich pracowników.

W dyskusji telewizyjnej poruszył m.in. sytuację pracowników byłej Huty Warszawa i wyraził opinię, że prawdopodobnie zakład ten nie istnieje lub istnieje w wersji ograniczonej, bo taką sytuację przedstawiali mu jego sąsiedzi – niegdyś warszawscy hutnicy.

Oglądający ten program nasi koledzy, m.in. Stanisław Koc, Kazimierz Bochyński, Jerzy Trześniewski, wiedząc jak funkcjonuje obecna Huta ArcelorMittal uznali, niezależnie od siebie, że można spróbować poszerzyć wiedzę prof. Modzelewskiego o faktycznym stanie i kondycji zakładu. W uzgodnieniu z dyrekcją Huty ArcelorMittal Zarząd Stowarzyszenia wystosował zaproszenie z propozycją zwiedzenia zakładu. Prof. Modzelewski przyjął zaproszenie i w dniu 4 kwietnia br. przybył do Huty. Z dużym zaciekawieniem i bardzo uważnie obserwował procesy produkcyjne zarówno na Stalowni, jak i Walcowni. Przewodnikiem i informatorem profesora był przedstawiciel kierownictwa Huty – Jan Nowicki, który omówił istotę hutniczych procesów technologicznych, przedstawił też konkretne przykłady, które świadczyły o znaczącej poprawie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, m.in. zmniejszeniu hałasu i zapylenia.

Po zwiedzeniu Huty odbyło się spotkanie z udziałem rzecznika prasowego – Ewy Karpińskiej, doradcy Zarządu Jana Nowickiego oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa.

Na wstępie tego spotkania Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Jerzy Trześniewski w dużym skrócie opowiedział o historii zakładu, o powstaniu Stowarzyszenia i celach, które ono realizuje.

Prof. Karol Modzelewski podziękował za umożliwienie mu zwiedzenia Huty ArcelorMittal. Jak przyznał – ta wizyta znacząco zmieniła jego wiedzę i sposób pojmowania hutniczej problematyki. Uznał też, że fakt istnienia Huty jako nowoczesnego technicznie i technologicznie zakładu produkcyjnego jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, lecz mało znanym. Skutki społeczne jej prywatyzacji i modernizacji spowodowały znaczące zmniejszenie zatrudnienia, trudne do zaakceptowania przez wielu byłych hutników.

Zdaniem gościa transformacja ustrojowa spowodowała degradację społeczną klasy robotniczej, szczególnie tej części, która straciła pracę, a w związku z tym poczuła się oszukana i zdradzona przez elity rządzące.

Usłyszeliśmy też z ust profesora Modzelewskiego refleksje na temat Brexitu w Anglii i wyników ostatnich wyborów prezydenckich w USA, jak również na temat globalizacji współczesnego systemu kapitalistycznego. Społeczną reakcją na globalizację jest szerzący się w ostatnich latach populizm, który sprzyja powstawaniu rządów autorytarnych, mało przewidywalnych. Odniósł się też do aktualnej politycznej sytuacji naszego kraju.

Dyrektor Jan Nowicki serdecznie podziękował gościowi za przybycie na spotkanie i wyraził nadzieję, że pozytywne wrażenie, jakie profesor Modzelewski odniósł w trakcie zwiedzania nowoczesnej Huty ArcelorMittal, przełoży się w przyszłości na korzystne upowszechnianie wiedzy o tym zakładzie.

Rzecznik prasowy – Ewa Karpińska skierowała zaproszenie do profesora na uroczystości z okazji 60-lecia działalności produkcyjnej Huty.

Na zakończenie spotkania profesor Karol Modzelewski dokonał wpisów do kilku egzemplarzy swej książki – Zajeździmy Kobyłę Historii, które przynieśli członkowie Stowarzyszenia.

prev next


TRZECIE POSIEDZENIE ZARZĄDU


  1. W dniu 14 marca 2017 roku odbyło się trzecie posiedzenie Zarządu SPHW z udziałem Tadeusza Konrada i Kazimierza Bochyńskiego, którzy przedstawili Zarządowi wersję końcową wniosku o zmianę nazwy końcowej stacji metra z „Młociny” na „Młociny-Huta”. Członkowie Zarządu, po naniesieniu drobnych uwag redakcyjnych, wniosek zaakceptowali i rekomendowali Przewodniczącemu złożenie go w stosownych organach Urzędu m.st. Warszawy.
  2. W punkcie dotyczącym obchodów 60-lecia produkcji w Hucie Warszawa omówiono program drugiego spaceru sentymentalnego na trasie od Ronda Hutników Warszawskich do pomnika przy bramie głównej Huty ArcelorMittal.
  3. Zgłoszono kandydatów do wyróżnienia pismem okolicznościowym podpisanym przez prezesów: Huty ArcelorMittal – Marka Kempę i SPHW – Jerzego Trześniewskiego, które wręczane będzie na spotkaniu po przemarszu z okazji Dnia Hutnika.


DRUGIE POSIEDZENIE ZARZĄDU

 

W dniu 14 lutego 2017 roku odbyło się drugie posiedzenie Zarządu naszego Stowarzyszenia, na którym omówiono:

  1. Realizację działań zmierzających do zmiany nazwy końcowej stacji metra „Młociny” na „Młociny – Huta”. Jerzy Trześniewski podsumował przebieg akcji zbierania podpisów popierających tę inicjatywę. Zebrano ponad 300 podpisów. Zapoznał również członków Zarządu z treścią uzasadniającą wniosek o zmianę nazwy. Zaproponowano też podjęcie akcji ulotkowej wyjaśniającej mieszkańcom Bielan i Warszawy zasadność tej inicjatywy.
  2. Przewodniczący Zarządu przedstawił decyzję Komitetu Obchodów 60-lecia Produkcji Huty Warszawa o programie uroczystości związanych z uruchomieniem działalności Huty w kwietniu 1957 roku. W wielu przedsięwzięciach organizowanych przez Hutę ArcelorMittal Warszawa członkowie Stowarzyszenia uczestniczyć będą na zasadzie zaproszonych gości, ale SPHW w dniu 9 maja 2017 roku bierze odpowiedzialność za zorganizowanie drugiego spaceru sentymentalnego na trasie od Ronda Hutników Warszawskich do pomnika hutniczego trudu przy głównej bramie Huty.
  3. Przybyły na spotkanie Zarządu kol. Kazimierz Bochyński zaproponował zaproszenie profesora Karola Modzelewskiego na spotkanie z członkami Stowarzyszenia i kierownictwem Huty ArcelorMittal. Zaproszenie związane jest z wystąpieniami medialnymi pana profesora, a dotyczącymi czasów z okresu prywatyzacji m.in. Huty Warszawa.


NOWOROCZNE SPOTKANIE W DNIU 17 STYCZNIA 2017 ROKU


Tekst Stanisława Koca


Stało się już kilkuletnią tradycją, że w pierwszych dniach Nowego Roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa spotykają się, by podyskutować z kolegami, których większość można spotkać już tylko okazjonalnie. A więc i w tym roku spotkaliśmy się w dniu 17 stycznia, podobnie jak w latach ubiegłych - dzięki uprzejmości kierownictwa Huty w jej budynku administracyjnym. Na spotkanie przybyło około 80 osób – członków Stowarzyszenia, kilkoro z nich po raz pierwszy, oraz zaproszeni goście:

Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany – Anna Czarnecka, Z-cy Burmistrza Dzielnicy Bielany: Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski, Prezes Zarządu Huty Arcelor Mittal – Marek Kempa, Rzecznik prasowy Zarządu Huty – Ewa Karpińska.

Gości i wszystkich zebranych przywitał Przewodniczący Zarządu SPHW – Jerzy Trześniewski, dziękując Zarządowi Huty za dotychczasową bardzo dobrą współpracę, a przedstawicielom Dzielnicy za pomoc w wielu przedsięwzięciach realizowanych przez Stowarzyszenie. Przypomniał zebranym, że w bieżącym roku obchodzimy 60. rocznicę uruchomienia produkcji w Hucie. Będzie ona uświetniona wieloma imprezami oraz możliwością zwiedzania Huty. Aby zrealizować te zadania został powołany Komitet obchodów 60-lecia Huty Warszawa, a w jego pracach bierze udział Przewodniczący SPHW. Poinformował on również o pracach mających na celu zmianę nazwy końcowej stacji metra MŁOCINY na HUTA MŁOCINY.

Składając życzenia wszelakiej pomyślności dla braci hutniczej – przedstawiciele Dzielnicy zadeklarowali pomoc w realizacji tej inicjatywy. Zastępca Burmistrza Włodzimierz Piątkowski poinformował, że starania Stowarzyszenia o zmianę nieprawdziwych informacji dotyczącej Huty Warszawa w książce BIELANY PRZEWODNIK HISTORYCZNY zostały zrealizowana i ukazało się jej nowe, poprawione wydanie, które będzie dostępne dla wszystkich członków Stowarzyszenia.

Prezes Zarządu Marek Kempa złożył zebranym noworoczne życzenia pomyślności i zdrowia.

Następny punkt zebrania był mniej formalny, obejmował część konsumpcyjno-dyskusyjną, która była bardzo udana i zapewne będzie jeszcze często wspominana w trakcie koleżeńskich spotkań.


prev next


PIERWSZE POSIEDZENIE ZARZĄDU

 

W dniu 13 grudnia 2016 roku odbyło się pierwsze w tej kadencji, w pełnym składzie osobowym, posiedzenie Zarządu SPHW, na którym:

  1. Omówiono przebieg zebrania sprawozdawczo-wyborczego oraz wnioski zgłoszone podczas dyskusji, w tym wniosek o zmianę nazwy stacji końcowej metra z „Metro Młociny” na „Metro Młociny Huta”. Zarząd powoła zespół do realizacji tego zamierzenia;
  2. Podjęto decyzję o zorganizowaniu tradycyjnego noworocznego spotkania członków naszego Stowarzyszenia w dniu 17 stycznia 2017 roku o godzinie 15:00 w sali konferencyjnej Huty ArcelorMittal Warszawa.
  3. Na wniosek Jerzego Trześniewskiego Jerzy Roman został jednogłośnie wybrany wiceprzewodniczącym Zarządu SPHW.


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE W DNIU 22 LISTOPADA 2016 ROKU


Korzystając z gościnności Huty ArcelorMittal Warszawa członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa Warszawscy Hutnicy w dniu 22 listopada 2016 roku odbyli – zgodnie ze statutem – Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Na zebranie przybyło ze Stowarzyszenia ponad 80 osób oraz zaproszeni goście: p. Anna Czarnecka – Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany, p. Włodzimierz Piątkowski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany, p. Marek Kempa – Prezes Zarządu Huty ArcelorMittal, p. Ewa Karpińska – Rzecznik prasowy Huty, p. Jan Nowicki – konsultant Zarządu Huty, p. Józef Kassyk – Przewodniczący Bielańskiego Koła Kombatantów.

Po powitaniu zgromadzonych i zaproszonych gości, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia, Jerzy Trześniewski, w słowie wstępnym przedstawił program zebrania, na który złożyło się: sprawozdanie ustępującego Zarządu, wybór komisji regulaminowych, zmiany w ordynacji wyborczej, wybory, dyskusja, przedstawienie protokołów komisji regulaminowych.

Na przewodniczącego zebrania wybrano Kazimierza Bochyńskiego, który sprawnie poprowadził obrady.

Jerzy Trześniewski wygłosił referat sprawozdawczy omawiający 2-letnią, upływającą kadencję, ilustrowany na ekranie slajdami poświęconymi wydarzeniom wymienionym w tymże sprawozdaniu. W swym wystąpieniu przedstawił zarówno trudności w realizacji programu, jak również sukcesy, jakie Stowarzyszenie odniosło w okresie upływającej kadencji, podkreślił przy tym, że sukcesy w pracy Stowarzyszenia były możliwe dzięki zaangażowaniu jego członków oraz dobrej współpracy z władzami Dzielnicy Bielany i kierownictwem Huty ArcelorMittal Warszawa.

Zebranie udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi.

O perspektywach współpracy ze Stowarzyszeniem i potrzebie jego istnienia mówili goście zebrania – Marek Kempa i Włodzimierz Piątkowski.

Uczestnicy Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego w dyskusji sporo czasu poświęcili sposobom finansowania działalności SPHW, nie podejmując jednak w tej sprawie ostatecznych decyzji. W wyniku dyskusji dotyczącej zarówno tego, co już było, jak i tego, co Stowarzyszenie winno zrealizować w przyszłości, przedstawiono do protokołu propozycje w formie wniosków do realizacji przez nowy Zarząd.

Zebranie zatwierdziło zmiany regulaminu dotyczące sposobu wyboru władz SPHW. Już według nowego regulaminu Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia został wybrany Jerzy Trześniewski,

a członkami Zarządu:

- Marek Łuszczyński,

- Irena Narewska,

- Wojciech Marcinkowski,

 - Stanisław Koc,

- Jerzy Roman,

- Mirosław Pejas.


Przewodniczący poszczególnych komisji regulaminowych odczytali protokoły stwierdzające ważność przeprowadzonego zebrania i wyborów do Zarządu, jak również przedstawili wynikające z dyskusji wnioski dotyczące pracy Stowarzyszenia w przyszłości.

Po walnym zebraniu, na wniosek Przewodniczącego Zarządu funkcję Wiceprzewodniczącego powierzono Markowi Łuszczyńskiemu, a Sekretarza – Irenie Narewskiej.

Ustalono również zakres działań Zarządu na najbliższy okres.




KALENDARIUM WYDARZEŃ W KADENCJI ZARZĄDU SPHW

W LATACH 2014-2016

 

OPRACOWANE NA PODSTAWIE WYSTĄPIENIA JERZEGO TRZEŚNIEWSKIEGO NA ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZYM W DNIU 22 LISTOPADA 2016 ROKU



Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 25 listopada 2014 roku wybrany został Zarząd Stowarzyszenia w składzie:

Jerzy Trześniewski – przewodniczący,

Halina Szerszeń i Jerzy Tkaczyk – wiceprzewodniczący,

Marek Łuszczyński – sekretarz,

Wojciech Marcinkowski, Jerzy Roman i Marian Dziekański – członkowie. 

W trakcie kadencji Zarząd odbył 12 oficjalnych posiedzeń oraz drugie tyle roboczych, głównie w sprawach powiadamiania członków i przygotowania organizacji wielu imprez i spotkań okolicznościowych.

 Systematycznie odbywały się cotygodniowe dyżury członka Zarządu w pokoju Stowarzyszenia. Urozmaicono naszą stronę internetową o bieżące wydarzenia, relacje ze spotkań, informacje prasowe i komunikaty. Poprzez utworzony adres poczty e-mailowej istnieje możliwość korzystania z bezpośredniego kontaktu z naszym Stowarzyszeniem.

Działalność Stowarzyszenia zostanie przedstawiona w formie kalendarium.

W dniu 15 stycznia 2015 roku odbyło się spotkanie noworoczne członków Stowarzyszenia, w którym brali udział nasi szacowni goście – z Dzielnicy i Huty.

prev next

Na zaproszenie kierownictwa Huty uczestniczyliśmy w dużym gronie (ok. 120 osób) w majowym festynie z okazji Dnia Hutnika. Biorący udział w tej wspaniałej imprezie dziękowali Zarządowi Huty za pamięć o nas i kontynuację dawnych tradycji naszego zawodu.

W tym samym dniu przekazaliśmy członkom i sympatykom trzecią książkę „Historia Stalą Pisana” – wydaną przy naszym udziale przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie. Przekazany został wraz z książką list Tadeusza Konrada o nadsyłanie własnych wspomnień, które stanowiły materiał do opracowania czwartej książki związanej ze zbliżającym się 60-leciem działalności produkcyjnej Huty.

prev next

Najważniejszym wydarzeniem w 2015 roku w działalności Stowarzyszenia były obchody 10. rocznicy jego powstania. Zespołowym wysiłkiem Zarządu, przy współpracy z kierownictwem Huty i olbrzymiej pomocy władz Dzielnicy (za co jeszcze raz bardzo dziękuję) w gościnnej sali Ratusza wypełnionej niemal w całości odbyła się w dniu16 września uroczysta akademia. Z tej okazji została przypomniana geneza powstania Stowarzyszenia i jego historia. Ciepłe życzenia otrzymaliśmy od władz Dzielnicy i Zarządu Huty ArcelorMittal Warszawa. Dyplomy Honorowych Przewodniczących otrzymali: Tadeusz Konrad, Zbigniew Karpiński i Franciszek Kaczmarek. Dyplomami uznania za aktywną działalność wyróżniono 9 osób. Dyplomami z podziękowaniami wyróżniono władze i osoby z kierownictwa Dzielnicy i Huty oraz współautora wydanych 3 książek o Hucie i ludziach Huty. Ponownie o powstanie czwartej książki łączącej wspomnienia z okresu 60-lecia produkcji huty zaapelował Tadeusz Konrad. W części artystycznej wystąpiła orkiestra z Chmielnej, a spotkanie zakończyło się rozmowami przy przysłowiowej kawie i herbacie.

prev next


List Prezesa Zarządu Huty ArcelorMittal Warszawa Marka Kempy skierowany do członków Stowarzyszenia z okazji 10-lecia powstania SPHW.

Wzruszającym wydarzeniem było odsłonięcie w dniu 30 września ub.r. przy bramie głównej huty pomnika – klatki walcowniczej 1A walcowni średnio-drobnej. Jak powiedział w trakcie tej uroczystości Prezes Marek Kempa fakt ten był upamiętnieniem dawnej huty, jak też kontynuacją tradycji przez dzisiejszą hutę.

Z jednej strony widzimy nową zmodernizowaną stalownię, nowoczesną walcownię, ale także elementy dawnej huty, m.in. klatkę walcowniczą i w oddali kominy hali pieców wgłębnych walcowni zgniatacz.

prev next

W IV kwartale 2015 roku z inicjatywy Zarządu odbyły się dwa panele dyskusyjne dotyczące problematyki dotychczasowej działalności i zadań na drugą połowę kadencji.

 W dniu 14 stycznia 2016 roku, tradycyjnie jak co roku spotkaliśmy się w licznym gronie na spotkaniu noworocznym z udziałem przedstawicieli władz Dzielnicy i gospodarzy Huty, którzy tradycyjnie zabezpieczyli nam poczęstunek. Takie spotkania służą utrzymaniu więzi między nami, głównie już emerytami, wspomnieniom o dawnym trudzie hutniczym i rozmowami o dzisiejszej działalności huty.

prev next

Duże poruszenie wśród nas, ale nie tylko, wywołała książka Bielany – Przewodnik Historyczny w rozdziale o Hucie Warszawa. Czytało się ten rozdział tak jak byśmy pracowali w innej hucie. Wiele półprawd i przekłamań wymagało i spowodowało interwencję naszego Stowarzyszenia. Wysłałem pismo do Pana Burmistrza o spotkanie z autorem książki. Wspomagała nas w tej sprawie pani Anna Czarnecka. Przy udziale pani Anny i Zastępcy Burmistrza pani Ilony Soji-Kozłowskiej w dniu 7 marca br. w Ratuszu odbyło się spotkanie z panem Jarosławem Zielińskim oraz licznym udziałem dawnych i dzisiejszych hutników.

W burzliwej dyskusji na nasze udokumentowane fakty historyczne, autor książki przyznał, że swoją wiedzę oparł na zasłyszanych informacjach i poglądach ludzi nie mających szerszej wiedzy o naszej hucie. Rozdział o Hucie Warszawa spotkał się z dużym zainteresowaniem prasy lokalnej, np. Echo Łomianek i Bielan, Południe, Pańska Skórka i innych.

Aktywny udział w polemice z wieloma artykułami powielającymi nieprawdę stanowiły teksty m.in. Tadeusza Konrada, pani Ewy Karpińskiej, pani Anny Czarneckiej, Marka Łuszczyńskiego i wielu innych.

 W dniu 31 marca br. w pokoju Stowarzyszenia odbyło się spotkanie robocze, na którym wspólnie z panem Zielińskim wypracowany został nowy tekst rozdziału, z którym można się zapoznać od października na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy.

W tym miejscu chcę dodać, jakie niesłychane wrażenie na panu Zielińskim zrobiła wycieczka – zwiedzanie w ubiegłym miesiącu terenu huty. Obiecał, że wizję dzisiejszej huty ukaże się w swoich kolejnych publikacjach.

Jak większość z nas pamięta, na uroczystej akademii z okazji 10-lecia Stowarzyszenia oklaskami przyjęliśmy wniosek Honorowego Przewodniczącego – Tadeusza Konrada, aby Dzień Hutnika uczcić przemarszem od Ronda Hutników Warszawskich do bram huty. Było nam szczególnie miło, że w dniu 10 maja br. liczna grupa hutników wraz z władzami Dzielnicy i kierownictwem Huty ArcolorMittal Warszawa po złożeniu kwiatów na Rondzie, przemarszu i złożeniu kwiatów przy pomniku-walcarce zakończonym spotkaniem uczestników w sali, w której dziś obradujemy.

prev next

W kwietniu 2017 roku przypada 60-lecie rozpoczęcia produkcji w Hucie Warszawa. Aby godnie uczcić ten jubileusz Prezes Zarządu Huty – pan Marek Kempa, powołał w maju komitet mający na celu organizacyjne przygotowanie programu obchodów, w skład którego zostałem zaproszony jako przewodniczący SPHW.

 

Cieszy nas fakt, że jesteśmy postrzegani w Dzielnicy, w dzisiejszej hucie jako podmiot biorący aktywny udział w różnego rodzaju inicjatywach, imprezach okolicznościowych, spotkaniach. Przykładem tego jest liczny udział naszych członków w festynie rodzinnym zorganizowanym przez hutę 18 czerwca br. Do późnych godzin wieczornych mogliśmy pobiesiadować przy ładnej pogodzie i interesującym programie artystycznym. Kto był wtedy a terenie dawnego OWS (ośrodka wypoczynkowo-sportowego) mógł się przekonać, że impreza miała charakter wielopokoleniowy.

Widać było byłych hutników, aktualnych pracowników i ich rodziny. To bardzo integruje nasze hutnicze środowisko.

prev next

Wielu naszych członków bierze udział w sympozjach organizowanych przez Stowarzyszenie Gladiator, ma bieżący kontakt ze spółdzielniami Domhut i Wardom.

 

Jak wcześniej wspominałem obecnie ukończone zostały prace nad czwartą książką, której roboczy tytuł „Ludzie Huty” nawiązuje w sposób naturalny do 60-lecia jej istnienia. W odróżnienia od poprzednich, książka ta stanowi połączenie 35 lat Huty Warszawa oraz 25 lat sprywatyzowanego przedsiębiorstwa po przemianie ustrojowej. Mogło w niej znaleźć się więcej sylwetek i faktów z wieloletniej historii huty, ale jest tyle, ile udało się zdobyć materiału z osobistych wspomnień.

 

Wchodząc do tego budynku widać na jego frontonie szyld ArcelorMittal, a poniżej Huta Warszawa. SPHW – o ile realna byłaby możliwość powrotu do pierwotnej nazwy Huta Warszawa w Warszawie (oczywiście w obecnej grupie kapitałowej) gorąco poparłoby taką inicjatywę. Tym bardziej, że spotykam się nawet wśród mieszkańców Bielan czy Żoliborza z niewiedzy, ze takie przedsiębiorstwo jeszcze istnieje.

Również drugi zgłaszany i popierany przez Stowarzyszenie wniosek o powrót do pierwotnej nazwy stacji końcowej I linii metra na Huta-Młociny nie może doczekać się realizacji. Jesteśmy Stowarzyszeniem, które w swojej nazwie mówi o przyjaciołach huty – naszej huty. Liczebnością i aktywnością swoich członków cele nakreślone w regulaminie staramy się realizować jak najlepiej.