SPOTKANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA W SERCU PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
W dniu 9 września 2021 roku o godzinie 10:30 przy pomniku Walcarce przed bramą główną Huty ArcelorMittal Warszawa emerytowani pracownicy Huty Warszawa – mieszkańcy Bielan, po ponad 1,5-rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią, spotkali się na imprezie przygotowanej przez Zarząd SPHW pod hasłem 70 lat – urodziny Huty Warszawa i 77. rocznica Powstania Warszawskiego.
Autokarem wynajętym przez Hutę ArcelorMittal pięćdziesięciu uczestników udało się na piknik integracyjny do wsi Krogulec w Puszczy Kampinoskiej, odwiedzając po drodze cmentarz wojenny we wsi Wiersze, gdzie emerytowani hutnicy warszawscy przy tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy złożyli wieniec ufundowany przez Hutę ArcelorMittal i zapalili znicze. W imieniu hutników wieniec złożyli: por. Józef Kassyk, Irena Narewska, Jan Filipczak.
Na wojennym cmentarzu w Wierszach leżą pochowani żołnierze Zgrupowania Kampinos AK.
W dniu 1 sierpnia 1944 roku oraz w nocy z 1 na 2 sierpnia Zgrupowanie Kampinos AK podjęło próbę zdobycia niemieckiego lotniska wojskowego Bielany. Walki o lotnisko toczyły się na terenie, na którym w latach 50. XX wieku wybudowano naszą hutę.
Atak na lotnisko okazał się nieskuteczny, wielu naszych żołnierzy odniosło rany lub poległo.
Uczestnikiem walk tego Zgrupowania był starszy ułan, późniejszy rotmistrz Zygfryd Bernard – po latach nasz kolega suwnicowy z hali lejniczej Stalowni.
Po złożeniu wieńca uczestnicy chwilą milczenia uczcili pamięć poległych żołnierzy, a następnie Kapela Warszawska wykonała w sposób wzruszający pieśń z czasów II wojny światowej „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, którą podchwycili wszyscy obecni na cmentarzu, a koledzy Jerzy Staszkiewicz i Marek Szulbiński pełnym głosem wtórowali kapeli przez cały utwór.
Spotkanie na cmentarzu zrobiło duże wrażenie na wszystkich tam obecnych.
Przy kościele w Wierszach obejrzano wystawę fotograficzną o wojennych losach tych stron.
Po pobycie w Wierszach grupa przeniosła się do Krogulca, gdzie przy pięknej, słonecznej pogodzie kontynuowała swój pobyt w sercu Puszczy Kampinoskiej.
Wszystkich przybyłych autokarem i tych, którzy przyjechali własnym transportem, a wśród nich pana Marka Kempę – Prezesa Huty ArcelorMittal, panią Annę Czarnecką – Wiceprzewodniczącą Rady Dzielnicy Bielany, przedstawiciela bielańskiego klubu kombatanta porucznika Józefa Kassyka, pana Macieja Sotomskiego – Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej na Bielanach, panią Annę Sudę – Kierownika Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 2 Dzielnicy Bielany i prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej DOMHUT panią Katarzynę Orłowską, zaproszono na talerz pożywnej zupy grochowej z wkładką mięsną regeneracyjną, tak jak to bywało w dawnych latach w naszej hucie.
O godzinie 13:00 Przewodniczący Zarządu SPHW – Marek Łuszczyński oficjalnie powitał zaproszonych gości i wszystkich przybyłych, wyrażając radość z ponownego spotkania po tak długim okresie i przypomniał, że jednym z celów statutowych SPHW jest podtrzymywanie serdecznych więzi wśród emerytowanych warszawskich hutników – mieszkańców Bielan i umożliwienie wzajemnych kontaktów koleżeńskich. Po to tu przyjechaliśmy, a okazją do tego spotkania jest 70. rocznica urodzin Huty Warszawa. Następnie przedstawił okoliczności i czasy, w jakich powstawały decyzje o budowie huty stali szlachetnych w okolicach Warszawy.
Za dzień narodzin huty przyjmuje się datę 22 kwietnia 1951 roku, gdy minister przemysłu ciężkiego Julian Tokarski podpisał Zarządzenie nr 110 w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Huta Warszawa w Warszawie. 26 kwietnia 1951 roku rząd Polski zdecydował o lokalizacji huty na Młocinach.
W dniu 15 maja 1951 roku minister przemysłu ciężkiego Julian Tokarski powołał kierownictwo huty. Inż. Janusz Jerlicz został dyrektorem naczelnym, mając 33 lata i długi staż pracy w BIPROHUT Zabrze. 26-letni inż. Roman Bortnowski został powołany na stanowisko głównego inżyniera. Znał biegle język rosyjski, gdyż ukończył Moskiewski Instytut Stali. W Polsce od 1947 roku pracował w BIPROHUT Zabrze. Ponad 60-letniego Stanisława Majewskiego, mającego staż pracy w ekonomice hutnictwa od roku 1907 mianowano na stanowisko głównego księgowego.
Formalne urzędowanie rozpoczęto w dniu 1 czerwca 1951 roku. W tym samym dniu w resorcie budownictwa przemysłowego powołano odrębne przedsiębiorstwo pn. Przedsiębiorstwo Budowy Huta Warszawa Pierwszym szefem tej firmy został Leonard Borkowicz.
Przewodniczący Marek Łuszczyński otworzył dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Huty ArceloMittal Marek Kempa zapewniając, że członkowie SPHW mogą liczyć na dalsze wsparcie huty, gdyż poczucie wspólnoty hutników warszawskich jest nadal żywe. Obecna huta jest kontynuatorką nie tylko działalności produkcyjnej dawnej huty, ale też utożsamia się z jej 70-letnią historią. Pani Anna Czarnecka – Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany przekazała serdeczne pozdrowienia Burmistrza Grzegorza Pietruczuka, który z przyczyn zawodowych nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu. Życzyła wszystkim dobrej zabawy, przekazała również wyrazy uznania dla działalności Stowarzyszenia i jego Zarządu.
Po wystąpieniach rozpoczęła się część spotkania najbardziej oczekiwana, a więc występ świetnej Kapeli Warszawskiej, która przeniosła nas w lata 50. i 60., prezentując przeboje tamtego okresu, przy których uczestnicy pikniku bawili się śpiewając i tańcząc.
Obfite zaopatrzenie bufetu składającego się z doskonałej jakości puszczańskich wędlin, sałatek, surówek, smalcu z ogórkiem kiszonym i ciast, a także potraw z grilla: kiełbasy, kaszanki i karkówki – zrobiło duże, smakowe wrażenie na obecnych.
O 15:30 spotkanie dobiegło końca. Uczestnicy pikniku wsiadając do autokaru wyrażali zadowolenie wynikające z faktu, że znów byli RAZEM!
A było to możliwe dzięki przyjaciołom Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa, a więc Radzie i Zarządowi Dzielnicy Bielany i Zarządowi Huty ArcelorMittal, za co serdecznie im dziękujemy!
A jak było? Zobaczcie na zdjęciach Doroty Badowskiej, Mirosława Pejasa i Macieja Sotomskiego.