SPOTKANIE INTEGRACYJNE W PUSZCZY KAMPINOSKIEJ –4 WRZEŚNIA 2024 ROKU
W dniu 4 września 2024 roku 60-osobowa grupa członków naszego Stowarzyszenia udała się autokarem lub własnymi samochodami do miejscowości Wiersze i Krogulec w Puszczy Kampinoskiej na czwarte spotkanie integracyjne, którego tematem przewodnim było hasło „Huta ArcelorMittal Warszawa dziś – równie ważna jak Huta Warszawa wczoraj”.
Spotkanie rozpoczęło się jak zwykle od naszej wizyty na Cmentarzu Wojennym w Wierszach, na którym spoczęli polegli żołnierze Zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos”. W dniu 1 sierpnia 1944 roku oraz w nocy z 1 na 2 sierpnia Zgrupowanie to podjęło próbę zdobycia niemieckiego lotniska wojskowego Bielany. Atak na lotnisko okazał się nieskuteczny – poległo i odniosło rany wielu polskich żołnierzy. Walki toczyły się na terenie, na którym w latach 50. XX wieku wybudowano Hutę Warszawa. Uczestnikami tamtych wydarzeń byli m.in.: 17-letni ułan Zygfryd Bernard – dla nas, hutników, nasz kolega suwnicowy z hali lejniczej Stalowni, który przeżył wojnę, i 18-letni strzelec Kostek, który spoczywa na tym cmentarzu.
W imieniu hutników-seniorów wiązankę kwiatów złożyli: por. Józef Kassyk, Jerzy Tkaczyk, Ludwik Jahołkowski oraz pani Urszula Przymus – Prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos”. Następnie wspólnie z Kapelą Warszawską odśpiewali pieśń partyzancką „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.
Spotkanie na Cmentarzu Wojennym było wzruszające i podniosłe.
Następnie przenieśliśmy się do wsi Krogulec, gdzie przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się dalsza część spotkania integracyjnego.
Na przybyłych czekała jak zwykle zupa grochowa z wkładką regeneracyjną, a także bufet złożony ze smacznych wędlin, sałatek, śledzi, serów, owoców i ciast oraz smakowitego smalcu z kiszonymi ogórkami.
Po zaspokojeniu apetytów przewodniczący Zarządu SPHW Marek Łuszczyński powitał wszystkich przybyłych, a wśród nich Wiceburmistrza Bielan – Włodzimierza Piątkowskiego, Radną Bielan Annę Czarnecką, Rzecznika Prasowego Huty ArcelorMittal – Ewę Szewczyk, Dyrektora ds. Jakości Huty ArcelorMittal – Artura Dobosza, Przewodniczącego Bielańskiego Klubu Kombatanta – porucznika Józefa Kassyka oraz Urszulę Przymus – Prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.
Marek Łuszczyński przypomniał również tematy poprzednich spotkań integracyjnych. I tak - na pierwszym w 2021 roku omówiliśmy 70. rocznicę podjęcia decyzji o budowie naszej huty na Bielanach, rok później świętowaliśmy 70. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłą hutę i 65. rocznica rozpoczęcia w niej produkcji. W roku 2023 nasz pikniku odbył się pod hasłem „Od Huty Warszawa do Huty ArcelorMittal Warszawa”. Pogadankę o kolejach losu Huty Warszawa w okresie przemian ustrojowych wygłosił dyrektor Jan Nowicki. Nasza Huta, już jako ArcelorMittal Warszawa sp. z o.o., jest jedyną z tak zwanego przemysłu kluczowego, która przetrwała w Warszawie przyjmując zasady funkcjonowania obowiązujące na wolnym rynku, i świetnie sobie na tym rynku radzi. Jak świetnie – opowiedział Artur Dobosz Dyrektor ds. Jakości w wystąpieniu pt. „Huta ArcelorMittal Warszawa dziś – równie ważna jak Huta Warszawa wczoraj”.
Huta Warszawa była najważniejszym w kraju producentem stali szlachetnych dla różnych gałęzi przemysłu. Produkcja jakościowych gatunków stali stała się głównym kierunkiem rozwoju Huty ArcelorMittal Warszawa. Z wyprodukowanej w Warszawie stali powstają elementy wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym całej Europy do produkcji skrzyń biegów, zawieszeń, układów kierowniczych, a także wałków rozrządu, wtryskiwaczy i innych. Warszawska stal jest również wykorzystywana przez producentów łożysk dla motoryzacji. Odbiorcy stawiają wysokie wymagania dotyczące czystości wewnętrznej stali, jej właściwości fizyko-chemicznych oraz oczekują skutecznej eliminacji wad powierzchniowych. Wszystkim tym wymaganiom Huta ArcelorMittal Warszawa stara się sprostać poprzez inwestowanie w odpowiednie wyposażenie techniczne unowocześniając swoje wydziały produkcyjne i wykańczalnie. Hutnicy warszawscy mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności, by podołać zamówieniom odbiorców. Hutę śmiało można nazwać producentem wyrobów wysokiej jakości.
Głos zabrali także Włodzimierz Piątkowski – Wiceburmistrz Bielan, Anna Czarnecka – Radna Bielan, Ewa Szewczyk – Rzecznik Prasowy Huty, Katarzyna Orłowska – Prezes Spółdzielni „Domhut”.
Goście serdecznie wyrażali się o działalności Stowarzyszenia na rzecz mieszkańców Bielan – hutniczych emerytów.
Podkreślili również, że z przyjemnością goszczą na naszych spotkaniach, które są serdeczne, bezinteresowne i odbywają się po to, by starzy przyjaciele mogli się sobą nawzajem nacieszyć. Budujące jest to, że mimo upływu lat starzy hutnicy potrafią się przyjaźnić i tworzyć prawdziwą społeczność.
Przewodniczący Bielańskiego Klubu Kombatanta porucznik Józef Kassyk zaprosił uczestników pikniku do udziału w uroczystości patriotycznej, która odbędzie się w dniu 23 września 2024 roku o godzinie 12:00 przy pomniku Strzelców Kaniowskich (obok biurowca huty).
Marek Łuszczyński podziękował członkom Zarządu Stowarzyszenia za organizację pikniku, Radzie i Zarządowi Dzielnicy Bielany oraz Zarządowi Huty ArcelorMittal Warszawa za wsparcie finansowe, panu Andrzejowi Mikulskiemu – za gościnę, Kapeli Warszawskiej – za wspólną zabawę, a Markowi Przybyszowi – za nagłośnienie imprezy.
Następnie przy grillu i muzyce Kapeli Warszawskiej rozpoczęła się część rozrywkowa, która przeniosła nas w lata naszej młodości. Kapelę Warszawską wspomagali jak umieli Dominik Olszewski, Joasia Balcerzak oraz Wiesio Sawicki.
Wszystko możecie obejrzeć i ocenić atmosferę na spotkaniu integracyjnym na zdjęciach Doroty Badowskiej, Ireny Narewskiej, Wiesławy Karczmarczyk i Tadeusza Pejasa.