AKTUALNOŚCI. NASZE SPRAWYRzeźba „Hymn Warszawianka”,  zwana przez hutników "Hutniczą Nike" - autorstwa Teresy Brzóskiewicz-Stefanowicz (1929-2020) stoi przed Hutą ArcelorMittal Warszawa.
Spełniając prośbę kolegów informujemy, że wiadomości o Hucie ArcelorMittal Warszawa, zamieszczane w "Jedynce", znajdują się na stronie internetowej:

www.arcelormittal-warszawa.com
ZŁOŻENIE WIEŃCÓW NA CMENTARZU WAWRZYSZEWSKIM


W dniu 8 maja 2024 roku pod pomnikiem 30. Pułku Strzelców Kaniowskich na Cmentarzu Wawrzyszewskim delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy w składzie: Marek Łuszczyński, Irena Narewska, Jerzy Staszkiewicz, wspólnie z przedstawicielami środowisk kombatanckich, władz Dzielnicy Bielany i innych organizacji społeczno-politycznych złożyła wieniec z okazji Dnia Zwycięstwa i 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Zdjęcia - Dorota Badowska


W dniu 7 maja 2024 roku w Galerii Młociny, w „Hali Hutnik”, odbył się wernisaż wystawy zwycięskich prac konkursu fotograficznego „Huta w obiektywie”. Wystawę otworzył dyrektor generalny Huty ArcelorMittal Warszawa – Artur Gierwatowski, który podziękował uczestnikom konkursu za zainteresowanie problematyką hutniczą i pogratulował zdobytych laurów – Robertowi Woźniakowi za zdjęcie „Hala huty”, Kamilowi Waniasowi za pracę „Zasłona dymna”, Grzegorzowi Kielichowi za fotografię „Hala Stalowni w słoneczne południe”.

Wystawę obejrzało liczne grono widzów, w tym wielu członków naszego Stowarzyszenia. Wystawa czynna jest do 31 maja br.

Zdjęcia - Dorota Badowska i Irena Narewska
KADENCJA SAMORZĄDU BIELAN DOBIEGA KOŃCA


Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy mogło zawsze na nich liczyć. Na wszystkie organizowane przez nas uroczystości przyjmowali zaproszenia. Byli obecni na marszach hutników, na imprezach integracyjnych noworocznych, wielkanocnych, piknikach.

Przez lata upływającej kadencji bardzo nas wspierali w naszym działaniu. To prawdziwi przyjaciele naszego Stowarzyszenia. Serdecznie im za to dziękujemy, a szczególnie Panu Grzegorzowi Pietruczukowi – Burmistrzowi Bielan oraz jego Zastępcom – Panu Włodzimierzowi Piątkowskiemu i Pani Sylwii Lacek, a także Radnym – Pani Annie Czarneckiej – Wiceprzewodniczącej Rady Dzielnicy Bielany, Pani Agnieszce Gola, Panu Marcinowi Włodarczykowi.

Wiem, że w ramach swoich ugrupowań politycznych lub społecznych kandydują w nowych wyborach samorządowych i byłoby pięknie, gdyby im się te zamiary powiodły.

W imieniu członków Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy życzę im sukcesu wyborczego.

A do Kolegów – członków Stowarzyszenia mam prośbę, która jest zarazem apelem – weźcie udział w wyborach! Od Waszych głosów wiele zależy… Wybierzcie najlepszych!

 
JUBILEUSZ BIELAŃSKIEGO KLUBU KOMBATANTA


W dniu 25 października 2023 roku w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany odbyły się uroczyste obchody 30-lecia Bielańskiego Klubu Kombatanta.

Klub ten powstał, by zjednoczyć weteranów walki II wojny światowej, jak również uczestników wydarzeń powojennych, zamieszkałych na terenie północnych dzielnic Warszawy i ich okolic, a należących do różnych związków kombatanckich. Członkowie Klubu pracują na rzecz upowszechniania historii minionych krwawych czasów kierując do młodszych pokoleń przesłanie, aby nigdy w naszych granicach nie doszło do ich powtórzenia.

Na uroczystość przybyli główni bohaterowie, a więc członkowie Bielańskiego Klubu Kombatanta, władze Dzielnicy Bielany i zaproszeni goście, wśród nich członkowie Zarządu SPHW: Marek Łuszczyński, Katarzyna Orłowska i Dorota Badowska.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Dzielnicy Grzegorz Pietruczuk złożył podziękowania na ręce Przewodniczącego Klubu por. Józefa Kassyka „za zaangażowanie w dbanie o to, aby pamięć o bohaterach i wydarzeniach tamtych wojennych lat nie przepadła”. Wręczając dyplom uznania dla Klubu Kombatanta powiedział również: „dzięki Wam możemy uczyć się tego, co znaczy być patriotą i Polakiem”.

Podczas uroczystości wręczono:

– odznaczenie za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaczenie otrzymał m.in. członek SPHW – Henryk Radecki,

– odznaczenie za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, które otrzymał m.in. Henryk Buchalski – członek naszego Stowarzyszenia, oraz dyrektor Huty ArcelorMittal Artur Gierwatowski,

– honorową odznakę Bitwy Warszawskiej – otrzymał m.in. por. Witold Gębicz.

Ponadto dyplomy za wieloletnią aktywność i działalność członkowską w szeregach Klubu Kombatanta oraz podtrzymanie tradycji patriotycznych otrzymali m.in. członkowie naszego Stowarzyszenia: por. Witold Gębicz i Henryk Radecki.

Uroczystość uświetnił koncert męskiego Chóru Harfa, założonego w 1906 roku, który wykonał szereg pieśni patriotycznych.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek i tort.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa – Warszawscy Hutnicy gratulują Bielańskiemu Klubowi Kombatanta zacnego jubileuszu i życzą długich lat aktywności na tym polu.


Zdjęcia – Dorota Badowska